15 listopada 2015

[7] Recenzja: "Igrzyska Śmierci"

Suzanne Collins "Igrzyska Śmierci" 


Wydawnictwo: Media Rodzinna
Tłumaczyli: Małgorzata Hesko-Kołodzińska i Piotr Budkiewicz
Rok wydania: 2011


 Na ruinach dawnej Ameryki Północnej rozciąga się państwo Panem, z imponującym Kapitolem otoczonym przez dwanaście dystryktów. Okrutne władze stolicy zmuszają podległe sobie rejony do składania upiornej daniny. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć chłopca i dziewczynę między dwunastym a osiemnastym rokiem życia, by wzięli udział w Głodowych Igrzyskach, turnieju na śmierć i życie, transmitowanym na żywo przez telewizję. Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny – musi troszczyć się, by zapewnić byt młodszej siostrze i chorej matce, a to prawdziwa walka o przetrwanie... 


Nie jestem ładna. Nie jestem piękna. Jestem promienna niczym słońce. "


 Moja przygoda z tą książką (jak i z całą serią oraz filmem) rozpoczęła się pod koniec listopada zeszłego roku. Słyszałam o niej wiele dobrych rzeczy, więc postanowiłam, że i ja chcę ją przeczytać. Nie zawiodłam się na tej książce. 
 Książka opowiada o życiu w 12 (niegdyś 13) dystryktach oraz w Kapitolu. Główna bohaterka; Katniss Everdeen trafia na 74. Igrzyska Głodowe wraz z Peetą Mellark'iem, oboje są z 12 dystryktu. 
W swoim dystrykcie Katniss poluje wraz ze swoim przyjacielem Gale'm, jest to niebezpieczne i karalne. Peeta natomiast pomaga swoim rodzicom w ich piekarni, to on uratował kiedyś Kotnie życie podarowywując jej dwa bochny chleba. 
Na arenie Peeta dołącza się do zawodowców, zostawiając Katniss samą (później zawiera sojusz z Rue). 
Oboje wygrywają 74. Igrzyska Głodowe. 

Tę książkę czyta się dość szybko, ponieważ jest ona napisana czytelnie (przynajmniej dla mnie), prostym językiem. Można w niej wyszukać wiele cytatów, jak i mądrości, co jest na plus. Plusem tej książki jest również ilość stron - 350. Pojawia się dużo akcji, przez co nigdy się nie nudzimy przy czytaniu.Uważam, że książka jest idealna dla osób, które lubią czytać science-fiction. Czasami przy czytaniu tej książki towarzyszy nam przerażenie i wzruszenie, ale zaraz potem śmiejemy się bez opamiętania. 

Mój ulubiony cytat: 
" Nie martw się, coś wymyślę. Niszczenie jest znacznie łatwiejsze od tworzenia. "

Moja ocena: 9/10


Czytaliście tę książkę? Co o niej sądzicie? Jak wy ją oceniacie? 
Jesteście Trybutem (fan IŚ)? Ja tak. 

7 komentarzy:

 1. Nie czytałam książki, ale oglądałam którąś część, jednak po Twoim zrecenzowaniu chyba ją przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna recenzja :) Widzę, że nie tylko ja wolę nową okładkę :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam i oceniłam dość wysoko, z tego co pamiętam lecz nie było to 9/10 jak w twoim przypadku. Cała trylogia niezmiernie mi się podobała chodź za najlepszą część uważam właśnie pierwszą. Z filmami również się zapoznałam i z zapartym tchem czekam ekranizację drugiej części Kosogłosa. ;3 Należę do społeczności Panem, pochodzę z Dystryktu 11. ( nie trzeba być Trybutem, żeby być fanem IŚ, tylko należeć do danego Dystryktu. Jest na to nawet stworzony test :D)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie na recenzje. :)
  ppatrycja-blog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Mi trylogia bardzo się podobała :D Przeczytałam ją zanim kosogłos wszedł do kin i jest to chyba jedna z lepszych książek jakie czytałam.
  /Liseł
  NASZ BLOG - KLIK

  OdpowiedzUsuń
 5. książki zdecydowanie świetnie mi się czytało, chociaż początkowo się przed nimi broniłam, że nudne i dla dzieci, ale po pierwszym tomie zmieniłam zdanie. ;) teraz czekam na ostatnią część w kinie, bo pewnie sie wybierzemy na nią z chłopakiem. ;)
  pozdrawiam.
  http://poprostumadusia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja byłam wręcz oczarowana pierwszym tomem, niestety, przeczytaniu kolejnego, bardzo wysoko postawiłam poprzeczkę i trochę się zawiodłam, dlatego po ostatnią część raczej nie będę sięgać :/
  Ale za to filmy uwielbiam ♥ (głównie ze względu na Finnicka) :D

  blondie-in-wonderland.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam pierwszy tom, lecz oglądałam wszystkie. Koniecznie muszę przeczytać resztę, bo książka i film są naprawdę dobre ^^
  Bądź tu teraz

  OdpowiedzUsuń

:)