22 sierpnia 2015

Najlepsze cytaty z książki "Dziewczyna z pomarańczami"

Jostein Gaarder - "Dziewczyna z pomarańczami"„Dziewczyna z pomarańczami” - to przede wszystkim piękna opowieść o poszukiwaniu miłości i odwadze, by z trudnych ścieżek życia wybrać tę właściwą. 

15-letni Georg - dotąd zupełnie przeciętny chłopak - zmienia się w dniu, kiedy otrzymuje niezwykły list. Nadawcą jest nieżyjący od lat ojciec Georga... W chwili jego śmierci chłopiec miał zaledwie 4 lata - pamięta go jedynie z przechowywanych w rodzinnych zbiorach starych zdjęć i filmów. Ojciec napisał list tuż przed śmiercią, gdy był pewien, że nie uda się pokonać choroby. Przez wiele lat list leżał w dziecięcym wózku, czekając na chłopca. Znaleziony u progu dojrzałości Georga staje się znakiem przemiany i inicjacji. 
Ojciec opowiada w nim o swojej miłości do tajemniczej dziewczyny z pomarańczami, także o próbach rozwiązania jej zagadki. Zadaje pytania o sens życia, gdy śmierć wydaje się nieuchronna... Inspirowany listem, chłopak usiłuje sprostać pytaniom ojca, przekroczyć granice czasu i śmierci. Posłuży temu pisana wspólnie z nim książka, której patronuje dziewczyna z pomarańczami. 
W znakomitej powieści nie tylko dla młodzieży Jostein Gaarder celuje prosto w serca czytelników i jak zwykle trafia w samo sedno.
*opis wzięty z empika*
" Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma swoją nazwę. Nazywamy je nadzieją."

" Jesteśmy na świecie tylko ten jeden raz. Pojawiamy się tutaj zaledwie na krótką chwilę."

" Czasami w życiu trzeba umieć trochę potęsknić. "

" Nie próbuj mi wmawiać, że natura nie jest cudem. Nie opowiadaj mi, że świat nie jest baśnią. "

" Mamy w życiu nie tylko swoje miejsce. Mamy również wyznaczony swój czas. "

" Czuję się, jakbym padł ofiarą jakiegoś oszustwa, ponieważ oto najpierw ktoś przychodzi i mówi: - Proszę, masz cały świat do dyspozycji, możesz w nim baraszkować, jak chcesz. Masz tu swoją grzechotkę, kolejkę BRIO, szkołę, do której zaczniesz chodzić już tej jesieni. A w następnej chwili rozlega się rechot: Ha, ha, nieźle cię nabraliśmy! I cały świat zostaje mi odebrany. "

" Bo skoro świat istnieje, granice nieprawdopodobieństwa i tak już zostały przekroczone. "

" Napisałem, że jedną z najbardziej zaraźliwych rzeczy, jakie znam, jest śmiech. Ale zarazić się można również smutkiem. Inaczej jest ze strachem. On nie jest równie zaraźliwy jak śmiech i smutek, to dobrze. Ze strachem jest się niemal całkiem sam na sam. "

" Jeśli wybierzesz życie, wybierzesz także śmierć. "

" Bo „kto nie żyje nigdy tu i teraz, ten nie żyje nigdy. Co wybierasz?”. "

" To dobre choroby każą pacjentowi położyć się do łóżka natychmiast. Zła choroba z reguły potrzebuje długiego czasu zanim w końcu każe Ci fiknąć kozła i obali na ziemię na dobre. "


Wybrałam najlepsze cytaty z tej książki. Mi "Dziewczyn z pomarańczami" się bardzo spodobała. Jest to chyba książka, po której inaczej patrzę na świat i ludzi. Powieść pana Gaarder'a bardzo mnie poruszyła i zostanie w mojej pamięci już chyba na dobre. 

Czytaliście tę książkę? Jakie wrażenia po przeczytaniu? 

Pozdrawiam :)

1 komentarz:

:)